Zpět na seznam aktualit

Frézování pomocí srovnávací frézy podle šablonySrovnávací a hoblovací hlavy IGM F606 jsou praktické nástroje, se kterými můžete tvarovat podle šablon nebo hoblovat pomocní spodní frézky. Frézy jsou vhodné například pro výrobu masivních židlí, tvarových čel postele, obloukových dvířek s výplní nebo jakýchkoli výrobků nerovných tvarů ať už z masivu, lamina, překližky, či MDF.


Tyto frézovací hlavy neslouží pouze pro frézování tvarových dílců, ale můžete je využít i ke srovnání (hoblování) hran desek s použitím pravítka spodní frézky.

Pro výrobu tvarového dílce, v našem případě zadních nohou židle, je nejprve potřeba vyrobit šablonu, podle které můžeme postupně vyrobit více kusů se zárukou identického tvaru u každého dílce.


Tvar a materiál šablony

Prvním krokem při výrobě šablony je návrh tvaru, nejlepším způsobem je požadovaný tvar nakreslit na polotovar šablony, nebo velkoformátový papír, který poté přilepíme na překližku tloušťky alespoň 12 mm.

Tato překližka poté bude sloužit právě jako šablona. Proto doporučujeme vyrobit šablonu z pevného a tvarově stálého materiálu, můžete použít i MDF desku, vyvarujte se však použití lamina nebo OSB desky.

Od šablony požadujete, aby byla v průběhu výroby všech kusů naprosto stejná a nepoškodila se, v případě lamina nebo OSB by pravděpodobně došlo k vydrolení třísek nebo omačkání. Tato poškození by se po chvíli projevila nerovnostmi při frézování podél šablony.


Výroba šablony

Na překližku přišroubujte pomocí vrutů flexibilní šablonu pro frézování oblouků a křivek. Šablonu šroubujte přesně na zakreslenou křivku, a to z vnitřní strany nákresu.

Venkovní část poté nahrubo ořízněte s rezervou alespoň 4 mm a poté překližku ofrézujte pomocí horní frézky a stopkové frézy s ložiskem na spodní straně. Uživatelsky nejjednodušší je překližku ofrézovat ořezávací frézou s šikmými břity v horní frézce upnuté do stolku.
Takto opracujte obě strany šablony.

Následně flexibilní šablonu odšroubujte od překližky. Šablonu nechte o několik centimetrů delší, pro snazší fixaci na dílec.


Výroba dílce

Dílec si nahrubo vyřízněte z připravené spárovky pomocí pásové nebo přímočaré pily. Stejně jako u šablony, tak i dílec nechte delší z každé strany alespoň o 3 cm, kde poté můžete dřevěný dílec přišroubovat k šabloně pomocí vrutů.

Druhá možnost fixace šablony na dílec je pomocí oboustranné pásky, vyberte však takovou, která nebude zanechávat lepidlo na dílci, to by poté působilo problémy při povrchové úpravě.

Do spodní frézky upněte na hřídel kopírovací ložisko a srovnávací frézu. Pokud máte ložisko pod frézou, musíte frézovat s šablonou na spodní straně.

Dílec po obou stranách ofrézujte podle šablony a kopírovacího ložiska, stejně pokračujte i u dalších dílců.

Přebytečné konce s otvorem po vrutu poté zaříznete na pile.


O srovnávacích a hoblovacích frézách

Srovnávací a hoblovací frézy IGM mají výměnné tvrdokovové žiletky poskládané do spirály, frézování tak bude velice rychlé a bez většího odporu při odebírání materiálu.

Žiletky jsou broušené ze čtyř stran a lze je tedy ještě 3x otočit, zároveň jsou velmi tvrdé a odolné, tudíž si snadno poradí i s exotickými dřevy nebo kompozitním materiálem.
 Související produkty

Zpět na seznam aktualit