Pro telefonické objednávky a dotazy jsme vám nově k dispozici po-pá od 7:00 do 19:00.
Od čtvrtka 3.12. 2020 jsou opět otevřena naše prodejní centra.


Zpět na seznam aktualit

Jak vybrat správný pilový kotouč?


Pokud potřebujete, neváhejte se na nás obrátit s dotazem: +420 220 950 910

Pilové kotouče dle řezaného materiálu:
Prvotřídní kvalita | kotouče CMT

Rozeznat obyčejný kotouč od toho nejkvalitnějšího není nic složitého:

Kvalita pilových kotoučů
 
 1. Třívrstvý pájený zub
 2. Expanzní rozpínací drážka
 3. Napínací kroužek
 4. Tlumící drážka
 5. Chromový povrch kotouče

Špičková kvalita zubů

 • Materiál a tloušťka zubů zaručují
  velmi dlouhou životnost kotouče
 • Minimálně 5 × delší životnost, než u běžných kotoučů
 • Zuby lze opakovaně brousit
Recenze kotoučů CMT
Kvalita pilových kotoučů

ORANGE CHROME

INDUSTRIAL / XTREME

ITK PLUS

Rôzne druhy pílových kotúčov CMT
Určeno pro profesionální truhláře, kteří vyžadují vysokou přesnost, vysokou kvalitu řezu a dlouhou životnost pilového kotouče. Tato výkonnostní řada zaručuje nejdelší životnost kotoučů.
Určeno pro profesionální truhláře a tesaře, pro průmysl a provozy, kde je každodenní zatížení s požadavkem na maximální přesnost a dlouhou životnost pilového kotouče iv náročných provozech.
Určeno pro menší truhlářské dílny a modeláře. Rada kotoučů CMT ITK Plus přináší čistý, přesný řez. Kotouče využijete jak na dřevěné, tak i na velkoplošné materiály. Vynikající poměr výkonu a ceny.

2014-03-11 symbol-zub-hm

INDUSTRIAL HW

Pilové zuby jsou vyrobeny z nejtvrdšího mikrozrnného tvrdokovu, který udrží ostří ve špičkovém stavu po dlouhou dobu.
2014-03-11 symbol-trivrstve-pajeni

TŘÍ-VRSTVÉ PÁJENÍ

Stříbro-měď-stříbro nabízí maximální soudržnost zubů a těla. Snižuje míru poškození těla vlivem pájení.
 
2014-03-11 symbol-chrome

CHROMOVANÝ POVRCH

Tělo kotouče je před broušením pochromováno. Tato vrstva ho chrání před rzí a zvyšuje účinnost čištění emulzí CMT.
2014-03-11 symbol-odhlucneni

ODHLUČŇOVACÍ DRÁŽKY S VÝPLNÍ

Drážky pro snížení hluku jsou vyplněny polyuretanovou hmotou snižující vibrace. Tato úprava prokazatelně zlepšuje kvalitu řezu a snižuje hlučnost.
Stabilizátor pnutí

STABILIZÁTOR PNUTÍ

Tlakový kroužek na těle kotouče, vytvořený mezi dvěma hroty, zabezpečí jedinečnou stabilitu těla při řezu a dokonalou souosost během rotace.
2014-03-11 symbol-ostreni

OSTŘENÍ

Kvalitního broušení dosáhnete na víceosých CNC bruskách. Jemné broušení o drsnosti povrchu 0,2 µm zaručuje extra čisté řezy a prodlouženou životnost.
2014-03-11 symbol-dozivotni-zaruka

DOŽIVOTNÍ ZÁRUKA IGM

Za kvalitou kotouče řady ORANGE CHROM A INDUSTRIAL / XTREME si stojíme, a proto vám na ni nabízíme doživotní záruku. Stačí po dobu životnosti kotouče nechat starost o něj na nás a my vám garantujeme jeho záruku.

CMT pilový kotouče


Na co se při výběru zaměřit

 • Vzhled a kvalita těla
 • Materiál a ochranné povlaky

Věnujte pozornost vzhledu a kvalitě těla kotouče. Tak můžete lehce rozeznat kvalitní kotouče od toho, který je sice o něco levnější, ale neřeže dobře a vydrží jen omezenou dobu. Samotné tělo a povrchová úprava mohou hodně naznačit. U obyčejného kotouče je tělo zpravidla hrubší, nemá téměř žádnou povrchovou úpravu a je vyraženo z obyčejného plechu, což může způsobovat vlnění nebo kmitání.

Nejvyšší řady pilových kotoučů CMT mají tělo vyrobené z německé nástrojové oceli o vysoké tvrdosti (42-48 HRC), vyřezané laserem s maximální přesností. Navíc je opatřeno ochrannými povlaky, a to buď chromováním, oranžovým teflonem, nebo odolným lakem. Kotouč je tak perfektně chráněn před znečištěním, zmrznutím a snadno se čistí. Na obrázku můžete vidět rozdíl v kvalitě zpracování těla obyčejného kotouče a kotouče CMT.


Tvary zubů

Pro řezání v dílnách či na zahradě se můžeme nejčastěji setkat se zuby, které se podle tvaru dělí na rovné, střídavě šikmé a trapézové, případně s jejich různými kombinacemi. Dále se používají kotouče se zuby kónickými nebo vydutými, jež jsou určeny pro speciální řezy.

Zuby rovné a střídavě šikmé - na masivní dřevo, stavební řezivo, OSB desky nebo překližku se používají zuby rovné a střídavě šikmé.

Trapézový zub - na řezání velkoplošných materiálu, jako jsou lamino desky, kompaktní materiály, plasty a neželezné kovy.

Tvar zubu na kotoučích CMT


Počet zubů

Počtem zubů, nejčastěji označovaným jako Z, ovlivňujete čistotu řezu a také to, jaký materiál můžete řezat.

Počet zubů Z se nejvíce mění při řezání masivního dřeva, a to podle vlhkosti dřeva, řezu podél či napříč a průměru kotouče.

Například u pilového kotouče 160 mm se používá:

 • Z = 12 zubů pro rychlý a hrubý řez podél vláken nebo pro řezání vlhkého dřeva.
 • Z = 24 zubů se používá pro univerzální řezání používané ve stavebním truhlářství.
 • Z = 40 zubů a více jsou kotouče určené pro přesné a čisté řezy napříč vlákny tvrdého i měkkého dřeva s maximálními požadavky na čistotu a kvalitu řezu.

Pro řezání velkoplošných materiálu, plastu a neželezných kovů se používají vždy kotouče s velkým počtem zubů (jemným ozubením). U průměru kotouče 160 mm to je 56 zubů, u průměru 300 mm je to 96 zubů.


Zuby a jejich připájení

 • Velikost a kvalita zubů
 • Připájení a materiál

Dalším velmi důležitým prvkem při výběru je velikost a kvalita připájení tvrdokovových pilových zubů. U obyčejných kotoučů se můžete setkat s tím, že jsou zuby tak malé, že se ani nevyplatí je brousit. I když je tedy kotouč levný, ve výsledku je jeho cena vzhledem k celkové životnosti dražší než v případě značkového. Často se používají nejměkčí, a tím pádem nejlevnější tvrdokovové zuby, navíc nekvalitně připájené obyčejnou pájkou. Kvůli tlaku na snižování ceny dochází k urychlování výrobních procesů za cenu snížení kvality a výsledkem je například přehřátí těla a jeho zamodrání, nerovnoměrné rozvrstvení pájky a nepravidelné usazení zubů.

Naproti tomu kvalitní značkové kotouče CMT řady Chrome, Industrial a Extreme jsou osazeny nejkvalitnějšími tvrdokovovými zuby SinterHip z nejtvrdšího mikrozrnného tvrdokovu, který udrží ostří ve špičkovém stavu dlouhou dobu. Jsou šetrně a přesně připájeny třívrstvou pájkou (stříbro-měď-stříbro), díky které je soudržnost zubů a těla maximální.


Geometrie a ostření zubů

Přední sklon (úhel čela zubů) je asi ten nejdůležitější údaj. Pohybuje se od +20° pro řezání dřeva podél vláken až do –6° pro řezání lamino desek na kotoučových pilách nebo ručních okružních pilách bez použití předřezu, případně pro řezání plastů a neželezných kovu.

Pro lepší orientaci je u každého kotouče CMT uvedeno, na který druh materiálu je určen a s jakým výsledkem. Každý zub CMT pilového kotouče je několikrát ostřen s maximální přesností na nejmodernějších CNC bruskách. Drsnost nabroušeného povrchu zubu je v nejjemnějším provedení až 0,2 µm.

Geometri zubů na kotoučích CMT


Stabilizační prvky a odhlučnění

 • Rozpínací drážky
 • Napínací kroužky
 • Odhlučnění

Stabilizační prvky na pilových kotoučích CMT

Někdy se stane, že se kotouč v řezu tzv. kousne, v tu chvíli se může poškodit a znehodnotit vyhnutím segmentu nebo zkřivením. Proti tomuto jevu jsou kotouče CMT řady ORANGE CHROME chráněn šesti expanzními, rozpínacími drážkami (šipka směřující nahoru), které zajišťují jeho tvarovou stabilitu při rozpínání působením tepla a odstředivých sil. Díky zapuštěnému předpjatému napínacímu kroužku zůstávají pilové kotouče CMT tvarově stabilní a perfektně rovné i při velkých výkyvech teplot a vysoké pracovní rychlosti. Tímto kroužkem, jenž je umístěn zhruba ve 2/3 průměru, je vybavena většina kotoučů CMT.

Odhlučňovací, laserem řezané drážky jsou u kotoučů CMT ORANGE CHROM vyplněné polyuretanovou hmotou znatelně snižující hlučnost kotouče, zejména při běhu naprázdno. Toto ztišení oceníte zvláště při řezání delší dobu.


 • Železné kovy

  Měkká a tvrdá ocel,
  profilovaná litina, trubky...


  Tento typ kotoučů má
  Střídavě šikmý zub.
  Kotouče na železné kovy
 • Cementotřískové
  desky

  Cetris, Fermacell®... Diamantový zub | 60 × delší životnost než u tvrdokovových kotoučů.
  Vhodné pro pokosové, zkracovací, ruční elektrické a akumulátorové pily.


  Kotouče na Cetris
 • CORIAN,
  umělý kámen

  Speciální kotouče na umělý kámen. Určeno pro materiály: DuPont Corian®, Montelli®, Brien Stone®, LG HI-MACS®, Staron®, Avonite®, Swanstone®, Lyric®, Hanex® a Technistone®. Tento typ kotoučů má
  Trapézový zub.


  Kotouče na CORIAN
 • Ultra tenké

  Menší prořez dřeva např.
  pro exotické dřeviny.


  Tento typ kotoučů má
  Střídavě šikmý zub.

  Kotouče ultratenké
 • Drážkovací
  a lamelové spoje

  Kotouče na výrobu drážek. Drážkovací kotouče: Rovný zub.
  Lamelovací kotouče: Střídavě šikmý.


  Kotouče drážkovací
 • Příslušenství pro
  pilové kotouče

  Emulze, mazivo, redukce a pouzdra.

  Celá nabídka
Zpět na seznam aktualit