Zpět na seznam aktualit

Výroba rybinového spoje pomocí přípravku IGM FD

Výroba rybinového spoje pomocí přípravku IGM FD

Vyrobit zásuvku spojenou pomocí rybin nemusí nutně znamenat hodiny strávené v dílně s dlátkem a paličkou v ruce. Pomocí našich rybinových neboli cinkovacích přípravků FD300 a FD600 ušetříte spoustu času a zároveň dosáhnete přesných a stejných spojů v celé sérii.

Výroba rybinového spoje pomocí přípravku IGM FD


IGM cinkovací přípravky jsou určeny pro výrobu polokrytých rybinových spojů pomocí ruční frézky a stopkové frézy.

 

Polokryté rybinové spoje se nejčastěji používají pro výrobu zásuvek z masivního dřeva. Díky volitelným šablonám lze přípravek rozšířit na výrobu dalších typů spojů, jako jsou čepové spoje a otevřené rybinové spoje, to vše vždy ve dvou velikostech spoje.

 

Tyto tradiční typy spojů se vyznačují velkou pevností a zároveň atraktivitou přiznaného spoje. Využijete je pro výrobu nábytku z masivního dřeva, šperkovnic, truhlíků nebo rámečků pro včelaře.

 

Výroba rybinového spoje pomocí přípravku IGM FDVýroba rybinového spoje pomocí přípravku IGM FDVýroba rybinového spoje pomocí přípravku IGM FD

 

S pomocí přípravku FD600 můžete frézovat obrobek široký až 610mm, nebo dělat více sériových spojů za sebou až do této šířky. Se základní šablonou pro polokrytý rybinový spoj šířky 12,7mm můžete spojovat materiál tloušťky 11-25 mm.
 

Výroba rybinového spoje pomocí přípravku IGM FD
 


Maximální a minimální tloušťka dílce je pro každou šablonu rozdílná, záleží vždy na typu a šířce spoje.

 

Polokrytý rybinový spoj

Otevřený rybinový spoj

Čepový spoj

Polokrytý rybinový spoj Otevřený rybinový spoj Čepový spoj

Polokrytý rybinový spoj 12,7 mm
Tloušťka dílce 11-25 mm

Polokrytý rybinový spoj 6,3 mm
Tloušťka dílce 8-12 mm

Otevřený rybinový spoj 19 mm
Tloušťka dílce 16-25 mm

Otevřený rybinový spoj 12,7 mm
Tloušťka dílce 8-19 mm

Čepový spoj 12,7 mm 
Tloušťka dílce 8-22 mm

Čepový spoj 8 mm
Tloušťka dílce 8-15 mm

Cinkovací přípravky a přídavné šablony naleznete zde.Robustním přítlakem jednoduše upevníte obrobek na tělo přípravku, upnete zvolenou šablonu, nastavíte hloubku frézování a pomocí kopírovacího kroužku upnutého v ruční frézce vyfrézujete zvolený spoj.

 

Výroba rybinového spoje pomocí přípravku IGM FDVýroba rybinového spoje pomocí přípravku IGM FDVýroba rybinového spoje pomocí přípravku IGM FD

K tomuto přípravku vždy doporučujeme zakoupit i univerzální frézovací desku FRB170, kterou upnete na stolek vaší horní frézky místo originální desky.

Pokud kopírovací kroužek z balení nelze upnout do vaší originální základny, je pro vás tato frézovací deska nutností. Tato deska v balení obsahuje centrovací kužel pro upnutí do kleštiny 8 a 12 mm, pomocí kterého vycentrujete nejen samotnou desku ale především kopírovací kroužek přesně do osy hřídele.

Pokud kopírovací kroužek není zcela v ose, nemůže být výsledný spoj přesný, dochází totiž k nepřesnému frézování kvůli pootáčení horní frézkou na šabloně.

 

U tohoto přípravku doporučujeme pozorně přečíst návod k obsluze, přípravek a dílce je potřeba dobře nastavit, aby spoje byly zcela přesné.

Ke správnému nastavení a použití přípravku vám pomůže i naše instruktážní video.
Zpět na seznam aktualit