Zbavte se prachu v dílně

Všudypřítomný prach v dílně je ten největší a zároveň nejčastější nepřítel každého truhláře a kutila, který pracuje se dřevem. A to nejen pro jeho plíce, ale i pro samotnou práci.


Jemný prach vzniká především při broušení, ale i při řezání, frézování nebo při hoblování.

Prach z tvrdých dřevin, i z těch u nás zcela běžných, jako například dub nebo buk je karcinogenní, a to si ale velká spousta lidí vůbec neuvědomuje nebo nepřipouští.

Klasické odsavače pilin s filtračním vakem z látky dokážou filtrovat částice pouze do velikosti cca 30 mikronů. Částice prachu, které jsou menší než 30 mikronů propouští látkový filtrační vak postupně ven. Zejména při zapnutí odsavače dojde tlakem ventilátoru k nafouknutí filtračního vaku a tento prach z povrchu vaku doslova vystřelí do okolí. Toto dokáže eliminovat odsavač pilin s mikrofiltračním nástavcem nebo cyklonový odsavač.

Prach do okolí

Prst bez prachu
Setření prachu prstem

Řezání s respirátorem

Ve většině profesionálních truhlárnách, a samozřejmě i menších dílnách, se stále hojně používá staré odsávání bez mikrofiltrace.

Ani cyklonový odsavač s mikrofiltrem vám nezaručí, že ve vaší dílně nebude volně poletovat žádný prach. Prach vám totiž může unikat od kotouče na kotoučové pile ještě dřív, než jej pojme horní odsávací kryt nad kotoučem. Stejně tak vám všechen prach nepojme ani vysavač připojený k horní frézce, pokud frézujete s větším úběrem materiálu.

Abyste své zdraví maximálně chránili, museli byste v dílně pravidelně větrat a neustále nosit nasazený respirátor typu FFP3 a ten pravidelně měnit. Ale ruku na srdce, kdo by chtěl pracovat v průvanu, neustále dotápět vyvětrané teplo a komu je příjemná práce s respirátorem na obličeji?


Pro všechny ty, kteří chtějí ochránit své zdraví, nechtějí vypouštět teplo ze své dílny a chtějí pracovat pohodlně a bez respirátoru na obličeji v čisté, nezaprášené dílně je tady filtrační jednotka Laguna AFlux12. Nejvýkonnější filtr vzduchu na trhu!


K čemu filtr vzduchu slouží?

A jak filtrační jednotka Laguna Aflux12 funguje, k čemu přesně slouží, pro koho je určená a do jakých prostor je vhodná?

Filtr vzduchu Laguna Aflux12 dokáže velmi rychle vyčistit vzduch ve vaší dílně od polétavého prachu a pomůže vám zbavit se jemného prachu, který klasický látkový odsavač pilin a prachu propustí.

Aflux12
Aflux12 v dílně

Jak funguje filtrační jednotka?

Filtrační jednotka dosahuje průtoku vzduchu až 2038 m3/hod. a je osazena dvěma jemnými filtry.
Vnější elektrostatický filtr slouží pro odfiltrování větších částic prachu do velikosti 5 mikronů.
A vnitřní látkový filtr slouží pro filtraci velmi jemného prachu do velikosti až 1 mikron. To ve vaší dílně zajistí čistý vzduch zbavený polétavého prachu.

Elektrostatický filtr
Látkový filtr

Pro koho nebo kam je filtr vzduchu určený?

Určitě pro všechny, kteří chtějí eliminovat množství prachu ve své dílně, tedy pro ty, kterým záleží na svém zdraví.
Dílnu o velikosti 10 x 10 m s výškou stropu 4 metry vyčistíte na nejvyšší výkon během 12 minut. Je tedy určena i pro větší dílny.
V nákresu níže vidíte, jak rychle dokáže filtr Aflux12 vyčistit různě velké dílny na maximální výkon.
Štítek
Žádný filtr vzduchu nenahrazuje odsavač prachu a pilin, ale pomůže Vám zbavit se jemného prachu, který vzniká při obrábění dřeva, nebo také zachytí jemný prach který projde látkovým filtrem odsavače pilin bez mikrofiltru.


Filtrační jednotka Laguna AFlux12

Jednotka je vybavena motorem o výkonu 150 W s průtokem vzduchu regulovaným ve třech stupních 917, 1240 a 2038 m3/hod.

Štítek

Čistit vzduch můžete nepřetržitě, nebo použít časovač pro čištění ve třech časových úsecích. Časovač můžete nastavit na půl hodiny, dvě hodiny a čtyři hodiny.

Diody

Díky dálkovému ovládání jej můžete umístit i vysoko pod strop vaší dílny nebo například i pod stůl formátovací pily nebo kamkoli na stůl.

Aflux12 pod stolem
Aflux12 na stropě

Filtr je na boční straně vybavený signalizací zaplnění filtrů. Ručička na boční straně vám tedy ukazuje, jestli je průtok vzduchu přes filtr dostatečný, nebo už příliš nízký a je tedy potřeba filtry vyčistit nebo vyměnit.

Indikátor

Ve filtrační jednotce jsou celkem dva filtry. Vnější elektrostatický filtr slouží pro odfiltrování větších částic prachu do velikosti 5 mikronů. Je v plechovém rámečku, který ho chrání proti mechanickému poškození nebo poškození vlhkostí, na rozdíl od konkurenčních filtrů, které jsou pouze v rámečku z papíru.

Filtr v plechovém rámečku
Čištění filtru vodou

Díky tomu můžete tento filtr v průběhu jeho životnosti čistit pomocí stlačeného vzduchu nebo jej pro vyšší efektivitu propláchnout tekoucí vodou.

Vnitřní látkový filtr slouží pro filtraci velmi jemného prachu do velikosti až 1 mikron. Látkový filtr má celkem tři kapsy pro zvětšení plochy filtrace, do těchto kapes se průběžně zachytává odfiltrovaný prach. Tento filtr opět můžete čistit pomocí stlačeného vzduchu.

Čištění filtru vzduchem
Látkový filtr 3 kapsy

Ideální je při signalizaci zaplnění vyčistit oba filtry, pokud už čištění není dostatečné pro ideální průtok vzduchu, je potřeba filtr vyměnit za nový. Častěji budete měnit vnější elektrostatický filtr, po výměně třech elektrostatických filtrů doporučujeme vyměnit i vnitřní látkový filtr za nový.

V balení filtru AFlux12 najdete kromě filtrační jednotky, jednoho elektrostatického filtru a jednoho látkové filtru ještě dálkové ovládání, dvě baterie do ovládání, 4 gumové nožičky a 4 matice a šrouby s okem pro zavěření filtru na strop.

Příslušenství

Pamatujte na bezpečnost a zdraví při své práci a nenechte, aby vám vaše práce nebo koníček vědomě či nevědomě ničili to nejcennější co máte.