Snadná a rychlá výroba dlabů

JET Ostrohraná dlabačka 719AS

U tesařských a truhlářských spojů platí jedno nejzákladnější pravidlo a to, že čím přesnější a tužší je spoj, tím je i pevnější a trvanlivější. Ideální tvar spoje dvou dřevěných dílců je spoj o maximální styčné ploše s pravoúhlým průřezem.

Spoj s pravoúhlým průřezem, například čep a dlab, má proti kolíkovému spoji, nebo zaoblenému čepu až dvojnásobnou pevnost a stabilitu, jeho výroba však není technologicky příliš snadná a vyžaduje přesnost a praxi. Nejčastěji se tento spoj vytváří pomocí dláta a paličky, případně za pomocí frézy nebo vrtačky, kdy je však opět potřeba doseknout oblé rohy dlátem.

Existuje, ale i snazší a mnohem rychlejší řešení a to pomocí ostrohranné dlabačky.

Jde původně o vynález z Japonska, ostrohranná dlabačka dlabe na rozdíl od té vrtací vertikálně a používá hned dvě sklíčidla. Pod agregátem je upevněné klasické tříčelisťové sklíčidlo, které drží spirálový vrták, pod vrtacím sklíčidlem je druhé sklíčidlo, které je stacionární a drží ostrohranný dlabák, ten se neotáčí, pouze je tlakem pomocí páky a spirálového vrtáku vtlačen do materiálu a vysekává ostrý dlab.

JET Ostrohraná dlabačka

V naší nabídce naleznete několik modelů ostrohranných dlabaček značky JET, stolní, stacionární a stacionární dlabačku s naklápěním stolu.

JET Ostrohraná dlabačka
JET Ostrohraná dlabačka

Rychlost výroby dlabu


Stolní dlabačka je určena pro drobnější práce, například při výrobě čepů a dlabů židlí nebo stolů, zde je možné použít vrtáky do velikosti 10x10 mm.

Tyto dlabačky zvyšují přesnost spoje a výrazně zkracují dobu strávenou úpravou čepu na zakulacení hran pro oválné dlaby. Pokud máte v úmyslu vyrobit velké množství čtyřhranných otvorů, tak vám dlabačka ušetří čas.

Otočení o 180 °


Obrovskou výhodou, kterou tato dlabačka nabízí, je otočná vrtací hlava, kterou lze po povolení čtyř šroubů otočit o 180 °, a tím je možné dlabat i do větších dílců, například do hotových dveří vydlabat otvor na zámek.

Dlabačky jsou vybaveny hloubkovým dorazem, který umožňuje dlabat stále do stejné hloubky. Nedílnou součástí jsou i boční dorazy, kterými si nastavíte předdefinovanou šířku dlabu.


JET Ostrohraná dlabačka

S nejlepším modelem od firmy JET, ostrohrannou dlabačkou 719AS s naklápěním stolu, lze dlabat i pod vámi nastaveným úhlem v rozmezí od 0 do 35 stupňů a dokážete tak vytvářet přesné dlaby pod úhlem. JET Ostrohraná dlabačka
Ostrohranné dlabací vrtáky, které se instalují do stroje, není možné používat v normálních dlabačkách nebo vrtačkách, jelikož mají vnitřní hadovitý vrták upevněn ve sklíčidle a čtverhranné dláto je zafixováno ve stacionárním pouzdře pod sklíčidlem. Hadovitý vrták předvrtává kulatou díru a ostrohranný dlabák následně vysekne tlakem do materiálu čtverhranný otvor. Tyto vrtáky se dají i snadno brousit. Vše se můžete dočíst v našem článku:

Ostření ostrohranných dlabacích vrtáků

V nabídce máme dlabací vrtáky od rozměru:
6.35 - 19 mm.

JET Ostrohraná dlabačkaSouvisející produkty

Zpět na seznam článků