Zpět na seznam aktualit

5 základních stopkových fréz, bez kterých se neobejdete

5 základních stopkových fréz

Stopkové frézy jsou jedny z nejvšestrannějších nástrojů, které můžete ve své dílně mít. Nabídka stopkových fréz je ale tak široká, že může být problematické se mezi nimi zorientovat a vybrat, které z nich se budou pro vaše projekty hodit, obzvlášť pokud s truhlařinou teprve začínáte.


Pojďme se tedy podívat na pět základních 8mm stopkových fréz, které by neměly chybět v žádné dílně.


Drážkovací fréza

Drážkovací fréza

Drážkovací stopkové frézy budou asi nejpoužívanějším nástrojem při každém vašem truhlářském projektu. Jak už vyplývá z názvu, bude se vám tento nástroj hodit pro frézování rovných nebo oblých drážek, pro přesné a čisté výřezy do materiálu, frézování dlabů, polodrážek pro spoje nebo začišťování materiálu podél vodítka. Pokud nechcete pro začátek pořizovat více drážkovacích fréz, doporučuji se zaměřit na drážkovací frézu s vodícím ložiskem na stopce. Rozšíříte tak využití tohoto nástroje o přesné frézování tvarů pomocí šablony nebo o kopírování a sériovou výrobu více stejných kusů.

Jednoznačným vítězem všestrannosti je tak stopková fréza značky IGM Fachmann s označením M112-16081.


Ořezávací fréza

Drážkovací fréza

Vaším druhým přírůstkem do sbírky by se měla rozhodně stát ořezávací fréza, která má, na rozdíl od výše zmiňované frézy, ložisko pod řeznou částí. Tím vám umožňuje přesné a stabilní ořezávání podle šablony. Jelikož je ložisko navlečeno pouze na tenkém trnu frézy, a ne na stopce, dovoluje použití ložisek s menším průměrem, a tedy i fréz s menším průměrem. S tímto nástrojem se tak dostanete i hlouběji, do úzkých drážek nebo vnitřních rohů.

Nejoblíbenější ořezávací frézou je jednoznačně IGM Fachmann M107-12781, s malým průměrem 12,7 mm a s břity natočenými do spirály, ty pomáhají k rychlejšímu a čistšímu úběru bez štípání.


Zaoblovací rádiusová fréza

Drážkovací fréza

Hrany žádného výrobku by neměly být ostré, ostré znamená i nebezpečné, a proto jistě budete řešit, jak hrany dřeva esteticky opracovat. Nejpoužívanější metodou opracování hran je rozhodně jejich zaoblení, to lze provést obroušením pomocí smirkového papíru nebo frézováním. Hlavní výhoda frézování proti zbroušení je především rychlost a přesnost. Pomocí zaoblovací frézy s vodícím ložiskem bude každá hrana zaoblená stejně, čistě a násobně rychleji.

Doporučujeme našimi zákazníky nejoblíbenější zaoblovací frézu s nejpoužívanějším rádiusem pro obrábění masivu, a to frézu IGM Fachmann M138-06381 s rádiusem 6,3 mm, ten je vhodný jak pro interiérový nábytek, tak i například na zahradní lavičku nebo přístřešek.


Úhlová fréza

Úhlová fréza

Druhou možností úpravy hran je jejich zkosení pomocí úhlové frézy a vytvoření takzvané fazetky.

Nejde o nic jiného než zkosení hran do určité hloubky pod úhlem, nejčastěji 45°. Další možnost využití tohoto nástroje je frézování v plné hloubce materiálu pro úhlové spojení dvou nebo více desek. Ofrézováním obou spojovaných hran pod úhlem 45° získáme přesný a neviditelný spoj s úhlem 90°, ten je ideální pro spoj krabiček, menších rámečků nebo třeba sloupku, který ve spoji vyztužíme například lamelkami. Na takto vyrobeném sloupku tak výrazně uspoříme na materiálu a výsledné hmotnosti.

Jak už bylo popsáno výše, nejpoužívanějším úhlem je 45°, a proto by ve vaší sbírce stopkových nástrojů neměla chybět fréza IGM Fachmann M109-04581.


Falcovací fréza

Falcovací fréza

Základní sbírku stopkových fréz bych uzavřel falcovací frézou, jde o nástroj, na který začínající truhláři při výběru často zapomínají, ale brzy v dílně zjistí, že se bez této frézičky neobejdou. Falcovací fréza umožňuje vyrábět přesné polodrážkové spoje, spoj na pero-drážku, falc do oken a dveří nebo falc pro vsazené sololitové záda skříněk. Všechny tyto stopkové frézy mají vyměnitelná ložiska pro kopírování podle šablony. Výměnou ložiska za jiný průměr jednoduše získáte polodrážku téměř libovolné hloubky. Falcovací frézy se nabízí ve více průměrech i výškách pro větší falc.
Jako základ Vám však bude plně dostačovat fréza IGM Fachmann M135-35081.
Související produkty

Zpět na seznam aktualit