Zpět na seznam aktualit

Jak připojit k jednomu odsávání víc strojů?

odsávání pilin a prachu

Při práci se dřevem vznikají hobliny, třísky nebo prach, které je třeba odsávat. Jinak byste přes odpad neviděli na obráběný materiál. V profesionální nebo kutilské dílně se k těmto účelům používají odsavače pilin, které mohou mít jedno nebo dvě 100 mm vyústění pro hadici.


Co dělat, pokud potřebujete připojit k odsávání víc strojů a nechce se vám stále přepojovat hadice?
V tomto článku vám poradíme, jak si jednoduchým způsobem vytvořit vlastní rozvod odsávání.

Nejprve si projděte počet strojů a typ odpadu, který budete odsávat (piliny z hoblování, řezání, jemný prach nebo kombinace všeho) a také velikost přípojky. Ta by měla mít v ideálním případě průměr 100 mm.
 

Jak na vytvoření rozvodu

rozvod odsávání v dílně• Snažte se držet hadice v rovné poloze. Pro dodržení roviny používejte drátěná koryta nebo si koryto vytvořte ze dvou latí.

• Odsavač umístěte v dílně tak, aby rozvod byl co nejkratší. Delší vedení přináší nežádoucí ztráty.

• Na místa, kde nepotřebujete flexibilitu hadice, natáhněte hadici na maximální délku a zajistěte, aby nedocházelo k pohybu.

• Odbočky z rozvodu ke strojům by měly být připojeny pod úhlem max. 45°. Větvení připojte seshora nebo z boku v úhlu max. 45° po směru proudění vzduchu.

• Odbočky z rozvodu ke strojům by měly být připojeny pod úhlem max. 45°. Větvení připojte seshora nebo z boku v úhlu max. 45° po směru proudění vzduchu.

• Do rozvodu nainstalujte hradítka pro efektivitu a vyváženost systému. Hliníková hradítka jsou vhodnější, jelikož izolují jednotlivé stroje a zajistí efektivní proudění vzduchu. Instalována by měla být hradítkem dolů.

• Zabraňte úniku vzduchu z rozvodu. Systém, ze kterého vzduch uniká, nefunguje na maximum. Všechny přechody přelepte lepicí páskou a používejte stahovací pásky.

• Hadice s kovovým drátem propojte mezi sebou a připojte ke kovové části odsavače. Propojením drátů zajistíte uzemnění proti statické elektřině, která vzniká při odsávání jemného prachu.
 


Který odsavač si z nabídky vybrat?

Při použití standardního 100mm systému je minimální požadavek na proud vzduchu 1 100 m3/h. Pro tento účel vám bude stačit odsavač DC-1100 nebo cyklonová jednotka JCDC-15, která je opatřena mikrofiltračním nástavcem pro extra jemný prach.
Při vytvoření rozvodu je třeba pamatovat na kvalitní utěsnění jednotlivých částí systému, aby nedocházelo ke ztrátám a odsávání fungovalo v celé délce rozvodu.

     

• 98 % pevných částic (pilin a prachu) zůstává v odpadním pytli
• Minimální zanášení filtračního vaku nebo mikrofiltračního nástavce
• Zachovává sací výkon po dlouhou dobu
• Minimální údržba filtračního vaku nebo mikrofiltračního nástavce

• Takto sestavený rozvod si může udělat ve své dílně každý pomocí pár komponentů a díky vlastní šikovnosti.

Upevnění pytle není pomocí standardního stahovacího pásu, ale pojistným kruhem. Pro utěsnění je schovaný v molitanu a pevné tkanině.  Pytel proto snadno vyčistíte za pár vteřin. Díky kruhovému tvaru se vyhnete náročnému a problematickému upínání vysypaného pytle tak jako u běžných odsavačů.
 

vortex cone


JET JCDC Cyklonové odsávací jednotky 

JET JCDC cyklonové jednotky

• Účinná cyklonová technologie.
• Nízká hlučnost.
• Dálkové ovládání s časovačem.
• Účinná filtrace i jemnáho prachu 2 mikrony.
• Masivní kovové provedení.
• Kovový kontejner na odpad.
• Čištění filtračního nástavce bez demontáže.
• Dvoustupňové filtrování pilin a prachu.
• Mobilní kola cyklonu a odpadní nádoby.

Větší rozvody odsávání je lepší si nechat udělat profesionální firmou.


Rozvod odsávání vám pomůže uspořádat prostor v dílně, nebude překážet a zabezpečí čistotu při práci.

odsávací příslušenství

1. Kolena pro hadici 100 mm

koleno pro hadici 100 mmKoleno má mírný rádius, který vytváří menší odpor vzduchu a zároveň minimalizuje riziko ucpání potrubí.

Otočné koleno s kulovým kloubem pro napojení odsávací hadice. Umožňuje velkou pohyblivost a přizpůsobení.


2. Odbočky pro odsávací hadici 100 mm

T odbočka hadice nebo potrubí je vyrobena z vysoce kvalitního ABS plastu s hladkým vnitřním otvorem. Vnější průměr odbočky dokonale sedí do vnitřního otvoru ohebné hadice. Hadici po nasunutí na odbočku zajistíte pomocí spony. Určeno pro hadice o průměru 100mm.


3. Hradítka

Hradítka IGM pro odsavačeHradítka umožňují řídit proud vzduchu mezi jedním odsavačem a dvěma či více stroji. Zavřením jednoho hradítka a otevřením jiného můžete směrovat odsávání k požadovanému stroji a uzavřít jiné. Takto můžete odsávat tam, kde je třeba.


4. Spony 100 mm

Rychloupínací dvojitá spona - Rychlá výměna hadice z jednoho stroje na druhý. Spona funguje jako pružina a můžete ji ovládat jednou rukou. Rozsah 98-109 mm. Dodáváno po dvou kusech.

Rychloupínací spona s můstkem - Ocelová spona s plastovou rukojetí pro snadné použití. Rozsah 92-110 mm. Má můstek pro drát hadice. Užitečná, pokud potřebujete rychle sundat hadici bez použití šroubováku.


5. Podlahové odsávací trubice a koncovky

Ruční odsávací hubice - Jednoduše připojte 100mm hadici k nástavcí a odsavači a pusťte se do práce" Pohodlná rukojeť zajišťuje snadné použití. Dodává se s úchyty na zeď pro snadné uložení a hadicovou sponou.

Podlahová koncovka - Odsávací koncovka funguje jako sběrné místo, ke kterému je třeba odpad namést.


6. Montážní a zemnící sada 12 m

Zemnící a montážní sada IGM pro odsávání
V odsávacím systému sestaveném z hadic nebo plastových trubek a komponentů může vzniknout statická elektřina, která by mohla způsobit požár. Proto je nutné plastové odsávací komponenty propojit zemnícím drátem s hadicí a bezpečně uzemnit na kostru odsavače i stroje.


7. Kovové držáky pro hadici 100 mm

Pro upevnění odsávacích flexibilních hadic na strop nebo stěnu. Každé balení obsahuje 5 kusů. Spojovací materiál není součástí dodávky. V nabídce naleznete také držák na zavěšení.  


8. Hadice 100 mm - různé délky

Odsávací trubice IGM


Pro sání lehce abrazivních materiálů (hoblin, třísek), prachu, kouře apod.

 

Dále v nabídce najdete také koncovky a prodlužovací spojky...

Koncovky a redukční mutlikoncovky


koncovky a redukční multi-koncovky IGM

Koncovka je určena pro rychlé připojení odsávací hadice 100 mm ke stroji. Jeden konec koncovky má vnější průměr pro uchycení hadice pomocí spony. Druhý konec vnitřním průměrem nasadíte na odsávací hrdlo stroje.

Redukční multi-koncovka nabízí 5 různých velikostí pro vytvoření 2 a více redukcí. Jednoduše vyříznete potřebnou sekci pilou s jemným zubem. Průměry: 25 mm, 50 mm, 63 mm, 75 mm a 100 mm (uvedené veličiny jsou vnější průměry).


Prodlužovací spojky pro hadici 100 mm

prodlužovací spojky IGM


Jde o rychlý a elegantní způsob spojování dvou hadic dohromady. Hadice je třeba zajistit sponou. K dispozici jsou spojky o průměru 100 mm.

Flexibilní gumová spojka má několik použití - připojení hradítka ke stroji, spojení potrubí průměru 100mm přímo ke stroji, nebo flexibilní spojení potrubí průměru 100mm s možností nastavení mírného úhlu.


Kompletní nabídka příslušenstvíSouvisející produkty

Zpět na seznam aktualit